Wrzody to zwykle małe, przeważnie mające mniej niż 2 centymetry średnicy wysepki powstałe na tkance nabłonka wyściełającej wszystkie te narządy. W trakcie badania odpowiednim wziernikiem wyglądają one jak małe kratery. Spowodowane jest to tym, że uszkodzony nabłonek ma zwykle barwę brązowożółtą i znajduje się tak jakby w zagłębieniu gdyż nie mogąc wytwarzać odpowiednich ilości śluzu, błona śluzowa, która powinna być bezpośrednio nad nim, jest nieobecna.

Najczęstszym objawem choroby wrzodowej jest brak objawów i mówimy wtedy raczej, że choroby po prostu nie ma gdyż jeśli nie występują objawy, nie mogą pojawić się też powikłania. W najłagodniejszych postaciach choroby możemy spodziewać się bólów głodowych, które jak sam nazwa wskazuje, objawiać będą się charakterystycznym kłuciem lub paleniem i pieczeniem towarzyszącym głodowi. Ból odczuwany jest głównie w środkowym nadbrzuszu, trochę powyżej pępka.

Objawy choroby wrzodowej żołądka

Najczęściej doświadcza się ich pomiędzy posiłkami i w nocy. Jeśli wrzody usytuowane są w dwunastnicy to ból mija po zjedzeniu małego posiłku. Czasami zwodnicze jest odczuwanie bólu w okolicach piersiowej części kręgosłupa. Dzieje się tak gdy wrzody położone są w na tylniej ścianie dwunastnicy znajdującej się bardzo blisko kręgosłupa. W przebiegu choroby wrzodowej pacjenci skarżą się też na uczucie pełności po posiłku narastające czasami do poziomu wywołującego wymioty.

Przeczytaj więcej na temat wrzodów i chorób układu pokarmowego w serwisie:
Choroba wrzodowa – jak z nią żyć? Serdecznie polecamy.