Okazuje się, że nawet 25% wszystkich osób, które cierpią z powodu trądziku młodzieńczego potrzebuje pomocy dermatologa. Wpływ na to mają nie tylko intensywne stany zapalne i łojotokowe wykwity, ale również blizny potrądzikowe, z którymi walka trwa nawet kilka lat i nie zawsze jest owocna.

Charakterystyka blizn potrądzikowych

Blizny potrądzikowych nie należy mylić z przebarwieniami, które w prosty sposób można usunąć peelingami czy mikrodermabracją. Inaczej rzecz ma się z bliznami, które rzeczywiście mogą stać się dla chorego prawdziwą zmorą.

Same blizny mogą przybierać różną powstać. Keloidy mają tendencję do przerastania poza obszar uszkodzonej tkanki skórnej, blizny zanikowe zaś pojawiają się jako wgłębienie w skórze natomiast blizny przerostowe pojawiają się idealnie w miejscu zmian trądzikowych. Nie pociesza jednak fakt, iż blizny mogą być wypukłe, mogą tworzyć nieestetyczne guzki czy czerwone grudki.

Co więcej, blizny potrądzikowe powstają w miejscu występowania trądziku a więc w tych partiach skóry, które najczęściej pozostają odsłonięte. To twarz, szyja, uszy, barki, ramiona, plecy czy klatka piersiowa.

Warto również pamiętać, że blizny potrądzikowe niezwykle trudno leczyć ze względu na duże ryzyko ich nawrotów. Okazuje się, że każda terapia powinna być dobierana w sposób indywidualny. Dermatolog powinien wziąć pod uwagę predyspozycje pacjenta, inne choroby na jakie cierpi oraz zanalizować same blizny – czas ich powstania, miejsce powstania, rozległość, rodzaj, głębokość. Od tych parametrów zależeć powinna odpowiednio dobrana metoda leczenia.

Oprócz tego istotne są też możliwości sprzętowe, jakimi dysponuje dany ośrodek. Warto więc wybrać klinikę, w której pracują nie tylko doświadczeni lekarze, ale też taką, która dysponuje urządzeniami zapewniającymi komfort wyboru wszystkich metod terapeutycznych”

– podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Czy blizny potrądzikowe da się usunąć?

Żaden lekarz nie może dać 100% gwarancji na to, że blizny potrądzikowe zostaną w pełni usunięte a skóra pozostanie idealnie gładka, pozbawiona skaz. Warto natomiast polegać na doświadczeniu specjalistów. Ci najlepsi stawiają dzisiaj na terapię łączoną, która zakłada równoczesne wykorzystywanie co najmniej kilku sposobów na walkę z tego rodzaju zmianami na skórze.

Najpopularniejszą metodą jest dzisiaj laseroterapia – każdy zabieg pozwala na spłycenie blizny. Z zabiegów medycyny estetycznej wyróżnić można też krioterapię czy botoks, niejednokrotnie stosuje się preparaty silikonowe czy terapię uciskową. Ogromną skutecznością charakteryzuje się także mikrodermabrazja – to mechaniczne złuszczanie zrogowaciałego naskórka, dzięki czemu z każdym kolejnym zabiegiem blizny stają się coraz mniej widoczne.

Od lat wykorzystywana jest też farmakoterapia, w szczególności do stosowania miejscowego. To Wstrzykiwanie doogniskowo preparatów leczniczych bądź stosowanie kremów i maści o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym. Dermatolodzy stawiają na preparaty z wyciągiem z cebuli morskiej czy kwasem retinowym.

Źródło: http://clinicacosmetologica.pl/dolegliwosc/blizny-potradzikowe-zanikowe/