invitroPodstawową wadą w badaniach eksperymentalnych in vitro, jest to, że czasami mogą być bardzo trudne do ekstrapolacji wyników. Badacze in vitro muszą być ostrożni, aby uniknąć nadmiernej interpretacji ich wyników, które mogą czasem prowadzić do błędnych wniosków o organicznym systemie. Na przykład, naukowcy opracowali nowy lek do leczenia wirusowego zakażenia zjadliwym wirusem (np. HIV-1). Zanim jednak ten lek zostanie zastosowany w klinice, musi przejść przez serię testów, w celu ustalenia, czy jest to bezpieczne i skuteczne w nienaruszonych organizmów. Łańcuchowa reakcja polimerazy jest sposobem selektywnej replikacji konkretnej sekwencji DNA i RNA, w probówce.

Oczyszczanie białek obejmuje izolację określonego białka ze złożonej mieszaniny białek często z komórek lub tkanek homogenizowanych. Zapłodnienie in vitro służy do umożliwienia plemnikom zapłodnienia jaja, w naczyniu hodowlanym przed wszczepieniem powstałego zarodka lub zarodków, do macicy potencjalnej matki. Diagnostyka in vitro oznacza wiele medycznych i weterynaryjnych badań laboratoryjnych, które są stosowane do diagnozowania chorób i monitorowania stanu klinicznego pacjentów za pomocą próbek krwi lub tkanek, uzyskanych od pacjenta.

Polecamy również artykuł o kontrowersjach, jakie budzi in vitro: http://oinvitro.pl/in-vitro-jako-temat-odwiecznych-kontrowersji/