Biopsja jest mało inwazyjnym badaniem diagnostycznym, które pozwala na wykrycie szeregu chorób. Polega na wycięciu fragmentu chorobowo zmienionej tkanki i poddanie jej dalszym badaniom, w tym ocenie morfologicznej za pomocą mikroskopu.

Wskazania do zabiegu:

Biopsję wykonuje się w celu rozpoznania:

– chorób skóry (liszaj płaski, łuszczyca);

– nowotworów;

– chłoniaków skóry;

– stanów przedrakowych;

– chorób tkanki łącznej;

– chorób pęcherza.

 

Biopsja skóry – co daje i jak przebiega:

 

Jest zabiegiem bezpiecznym, przeprowadzanym w każdym wieku. Ma ogromne znaczenie w profilaktyce medycznej, gdyż pozwala na wykrycie wielu groźnych chorób. Dzięki temu łatwemu i szybkiemu zabiegowi lekarz ustali trafną diagnozę, skuteczne leczenie, a także wykluczy błędne rozpoznanie – wiele zmian daje podobny obraz kliniczny.

 

Zabieg nie należy do przyjemnych i całkowicie bezbolesnych, ale dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego (najczęściej za pomocą lidokainy) jest przez pacjentów dobrze tolerowany. Do badania pobierany jest fragment (4 – 6 mm) chorobowo zmieniony i odcinek skóry bezpośrednio przylegający do zmiany (nie objęty martwicą).

Pobrany materiał biologiczny zostaje, przy zastosowaniu odpowiednich technik, przebadany w laboratorium.

 

Ocenie laboratoryjnej podlegają fragmenty zmienione chorobowo oraz przylegające do ogniska zmiany – tzw. badanie histopatologiczne.

W przypadku niektórych chorób np. choroby pęcherzowej wycinki pobierane są także ze skóry niezmienionej; w chorobie tkanki łącznej, w zależności od celu badania, diagnozie podlega wycinek skóry zdrowej z grzbietu ręki – narażonej na działanie promieni słonecznych lub osłoniętej (np. z pośladka) – tzw. badanie immunohistochemiczne (immunomorfologiczne).

Materiał biologiczny jest poddany ocenie ultrastrukturalnej pod mikroskopem (świetlnym, fluorescencyjnym lub elektronowym).

 

Biopsja jest wykonywana nie tylko na fragmencie skóry. Do badania mogą być pobierane również odcinki błony śluzowej jamy ustnej, narządów płciowych, a także płytka paznokciowa.

Szukasz dermatologa? Sprawdź! Dermatolog Gdańsk, Sopot, Gdynia.

Oprócz biopsji chirurgicznej (przy użyciu skalpela lub instrumentu endoskopowego wprowadzanego do jamy ciała) stosuje się także tzw. biopsję igłową.

Biopsja igłowa polega na pobieraniu tkanki lub płynu do analizy za pomocą cienkiej lub grubej igły. Aby precyzyjnie dotrzeć pod skórę, przy tym zabiegu stosuje się techniki wspomagające – tomografię komputerową lub USG. Ten rodzaj biopsji stosuje się w celu oceny zmian w narządach, w szpiku kostnym, skórnych, czy błon śluzowych.

Źródła:

http://drmalek.pl/zabiegi/leczenie-nowotworow-zlosliwych/

http://medicinemag.pl/czerniak-profilaktyka-i-wlasciwa-terapia-szansa-na-wyzdrowienie/

http://portaldermatologiczny.pl/choroby-dermatologiczne/rak-skory-przyczyny-rodzaje-rokowanie/