Kolejną formą pozwalającą zachować wartość cholesterolu w normie jest odpowiednia porcja ruchu. Najlepszym sposobem są wysiłki wytrzymałościowe o średniej intensywności. Podaje się by wykonywać ćwiczenia od 4 do 5 razy w tygodniu minimum 20 minut a maksymalnie do 60 minut. Do form wytrzymałościowych zalicza się szybkie marsze, biegi, narty biegowe, jazdę na rowerze, rower stacjonarny, pływanie jak i aerobik. Oprócz ćwiczeń kształtujących wytrzymałość można stosować również inne, jak trening siłowy czy szybkościowy, jednakże nie powinno się przesadzić, ponieważ efekty mogą być odwrotne do pożądanych.swoją drogą osoby, które wcześniej nie stosowały żadnej aktywności fizycznej i na dodatek prowadzą siedzący tryb życia powinny stopniowo hartować swój organizm do wysiłku.

Ta grupa ludzi powinna zacząć od niewielkiego czasu trwania treningu oraz od wolnego tempa, następnie z każdym treningiem zwiększając obydwie te wartości. właściwe tętno podczas treningu powinno mieścić się w granicach 100- 130 uderzeń na minutę. jeśli nasze parametry mieszczą się w tych granicach to znaczy to, że trening jest prawidłowo trafny pod względem intensywności. Wartość tętna zależy od okresu trwania treningu, kondycji a także stanu zdrowia. Przy pierwszych treningach, przede wszystkim u ludzi niećwiczących może dać się poznać, że przy dolnej granicy, czyli 100 uderzeniach na minutę, zdarza się uczucie silnego wyczerpania i braku powietrza. W takiej sytuacji trzeba zwolnić lub zrobić krótką przerwę. Należy pamiętać, że trening funkcjonuje obniżająco na stan cholesterolu gdy jest realizowany konsekwentnie. Dlatego też lepiej jest trenować krócej ale częściej.

Niefortunnie obecnie rzadko stosujemy systematyczne wyjścia na siłownię, fitness lub pływalnię. Należy pamiętać, iż zdrowe odżywanie nie wystarczy do obniżenia złego cholesterolu. Każda dieta musi być podparta odpowiednimi ćwiczeniami oraz ruchem na świeżym powietrzu. Tak naprawdę nie trzeba godzinami przesiadywać na siłowni lub w studiu fitness, wystarczy zwykła aktywność,przykładowo jak praca w ogrodzie czy spacer z ulubieńcem.